Korzystając z komputera zwykle zależy nam na tym, aby mając do dyspozycji możliwie mało akcesoriów, uzyskać jak najlepsze rezultaty. Niestety faktem jest, że zazwyczaj nasze stanowiska komputerowe obfitują w duże ilości kabli oraz podłączonych do komputerów urządzeń peryferyjnych. To oznacza, że musimy w tym układzie postawić na takie rozwiązania, które pozwolą cieszyć się funkcją kilku sprzętów w jednym urządzeniu. Pierwszy z brzegu przykład to słuchawki z mikrofonem, których w sprzedaży jest całkiem sporo.

Mając takie słuchawki do dyspozycji możemy niejako upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Nic nie przeszkadza nam, aby cieszyć się ulubioną muzyką czy internetowymi vlogami, a równocześnie swobodnie rozmawiać na Skype czy za pomocą innych komunikatorów. Jeżeli jakość wbudowanego mikrofonu jest odpowiednio wysoka, możemy nawet pokusić się o to, aby za jego pomocą nagrywać własne materiały – na przykład wspomniane vlogi, gameplaye i wiele innych rzeczy. Skoro przy grach jesteśmy, to właśnie one są w kontekście takich słuchawek szczególnie istotne.

Większość graczy bardzo chętnie sięga po słuchawki wyposażone w mikrofon. Naturalnie musimy pamiętać, że te dedykowane miłośnikom gier różnią się nieco od tych, jakie możemy spotkać w sklepach ze sprzętem przeznaczonym audiofilom. Przede wszystkim słuchawki gamingowe muszą wyróżniać się odpowiednim wyglądem – kolorystyką, wzornictwem obudowy, ale często również podświetleniem. Elementy takie są zawsze mile widziane przez graczy.

Rzecz jasna można przy graniu korzystać także z innych słuchawek, niekoniecznie posiadających gamingowe cechy.