Wśród słuchawek nausznych możemy wskazać modele o rozmaitej charakterystyce. Najważniejsze jest to, aby spełniały one oczekiwania słuchaczy pod kątem jakości dźwięku, który będzie się z nich wydobywał.

To zależy od szeregu czynników, których część przeciętnych użytkowników może w ogóle nie być świadoma. Jeżeli ktoś chce nabyć słuchawki nauszne, to często zwyczajnie jakieś kupuje – nie wnikając w ich szczegółową charakterystykę.

Tymczasem może od niej zależeć całkiem sporo, więc jeśli do kwestii słuchania ulubionych nagrań przywiązujemy nieco większą wagę, warto postawić w tym zakresie na odpowiedni sprzęt. Godne uwagi są na pewno słuchawki otwarte, a więc takie, które wyróżnia największa spośród słuchawek nausznych powierzchnia ażurowa.

Oznacza ona, że część tonów będzie niejako uciekać na zewnątrz, a wewnątrz muszli słuchawek będzie mniejsze ciśnienie. Ma to wpływ na muzykę, ponieważ eliminuje ryzyko pojawiania się przesterowań oraz zniekształceń wynikających ze zbyt silnej koncentracji dźwięku na małej przestrzeni.

Pewną wadą otwartych słuchawek może być mniej wyrazisty bas, ale nie dla każdego stanowi to problem. O ile tony niskie w tego rodzaju słuchawkach rzeczywiście mogą nieco odstawać poziomem od tego, co chcielibyśmy słyszeć, to już inne parametry dźwięku przeważnie są oceniane wyżej niż w przypadku słuchawek zamkniętych lub półotwartych.

Zdaniem niektórych, im bardziej otwarta konstrukcja słuchawek, tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia słuchu wynikające ze zbyt głośnego odtwarzania ukochanych nagrań. Z pewnością warto więc postawić na dobre słuchawki otwarte cenionej marki, jeśli kupujemy je z myślą o osobie młodej.