Mobilność i brak kabli – to cechy, które bardzo cenimy we współczesnej technice. Ważne jest jednak to, na jakie rozwiązania się zdecydujemy i w jakie słuchawki zainwestujemy, aby cieszyć się znakomitym dźwiękiem w świetnej jakości. Osoby, które szukają kompromisu pomiędzy naprawdę wysoką jakością fonii a łatwym użytkowaniem coraz częściej decydują się na słuchawki bezprzewodowe. Są szalenie wygodne zarówno w ramach zastosowań domowych, jak też gdy podróżujemy lub spacerujemy.

Istnieją liczne warianty takich słuchawek, którymi warto się bliżej zainteresować. Typowe bezprzewodowe słuchawki to zwykle modele nauszne. Czasami spotykane są modele półotwarte lub otwarte, ale najczęściej mamy w tym przypadku do czynienia z modelami zamkniętymi. Jakość dźwięku w takich słuchawkach jak zawsze zależy od jakości użytych membran i ich rozmiarów, a także klasy przetwornika, jaki znalazł się pod obudową.

Do użytku domowego zazwyczaj wybiera się słuchawki ze stacją dokującą, którą podłącza się do źródła dźwięku oraz do zasilania sieciowego. Często stacja pełni również funkcję ładowarki, ponieważ w samych słuchawkach znajdują się akumulatory. Całkiem łatwo trafić także na bezprzewodowe modele słuchawek pracujące w szeroko rozpowszechnionej technologii bluetooth. Mają one ten walor, że nie wymagają żadnych urządzeń pośrednich.

Łączą się radiowo bezpośrednio z komputerem, tabletem czy smartfonem. Po udanym sparowaniu od razu są gotowe do pracy. Stanowią doskonałą opcję, gdy chcemy słuchać muzyki poza domem. Da się również spotkać bezprzewodowe słuchawki douszne, często dedykowane do użycia przez sportowców i osoby aktywne fizycznie.