Zdecydowana większość osób, które chcą cieszyć się znakomitą jakością dźwięku w swoich słuchawkach decyduje się na inwestycję w słuchawki nauszne. Pod wieloma względami są one wygodniejsze, ponieważ ich noszenie daje większy komfort.

Nie da się też ukryć, że sama koncepcja takich słuchawek bardziej sprzyja wysokiej jakości akustycznej dźwięku, a przecież każdy z nas chce, aby odtwarzana muzyka docierała do nas w jak najlepszej i najczystszej postaci. Jednak modele nausznych słuchawek w praktyce silnie różnią się między sobą i detale ich konstrukcji mogą wpływać na charakterystykę fonii.

Bardzo wielu melomanów preferuje słuchawki zamknięte. To takie, które nie posiadają w swojej budowie żadnych ażurowych przesłon.

Oznacza to, że panuje w nich większe ciśnienie akustyczne, a dźwięk koncentruje się w muszlach, uchodząc bezpośrednio do uszu słuchacza. Zazwyczaj takie modele słuchawek oferują nieco głębsze brzmienie, szczególnie jeśli chodzi o niskie tony (basy).

Pojawiają się jednak również wady, ponieważ w słuchawkach o takiej konstrukcji mogą pojawiać się rozmaite niepożądane odbicia, tłumione skutecznie w modelach staranniej wykonanych. Kierując się właściwymi kryteriami jesteśmy w stanie wybrać dla siebie takie słuchawki zamknięte, z których będziemy w stu procentach zadowoleni, choć należy nadmienić, że prawdziwi audiofile mają zazwyczaj kilka typów słuchawek nausznych i starają się wybrać te, które w danym momencie im odpowiadają.

Odtwarzanie tej samej muzyki za pośrednictwem różnych rodzajów słuchawek może skutkować tym, że będziemy inaczej odbierać te same utwory, ciesząc się ich walorami, które przy innych słuchawkach nie były tak uwypuklone. .